Kovalaisen pomo: 2013 kauden auto kehitysversio nykyisestä
Heikki Kovalaisen Caterham-talli tulee jatkamaan kaudella 2013 nykyisen auton kehitysversiolla. Tekniikkapomo Mark Smith kertoo, että tällä saavutetaan korkeampi hyötysuhde kehityksessä jo ennen kauden alkua.
– Kun John Iley siirtyi meille [pääsuunnittelijaksi] McLarenilta, me harkitsimme, että onko mitään erityisiä suuria konseptikysymyksiä, joita haluaisimme tehdä. Ennen Johnin tuloa tekninen ryhmä tuli siihen tulokseen, että oli kannattavampaa kehittää nykyistä autoa, ja John oli samaa mieltä tullessaan mukaan, Smith sanoo toimittaja Stephen Englishin blogissa.
– Me olemme suhteellisen luottavaisia, että nykyisen auton evoluutio antaa meille parhaan kehityskaaren, tekniikkapomo jatkoi.
Jatkossa kehitysaskeleet tulevat olemaan kenties pienempiä, Smith epäilee. Asia ei sinänsä ole huolestuttava, koska tilanne on sama kaikille.
– Me kaikki varmastikin olisimme yhtä mieltä siitä, että kaikki sarjan tallit lähenevät toisiaan kilpailukyvyssä teknisten sääntöjen vakauden vuoksi. Se hidastaa kehitystä ja auttanee meitä eron kuromisessa kiinni [edellä oleviin talleihin], koska olemme taaempana ja meillä on näin ollen enemmän voitettavaa.
– Normaalisti talvella tehdään isoja arkkitehtoonisia muutoksia ja aikaa kuluu pari viikkoa ilman kehitystä. Me pyrimme välttämään sen.
Tallin tehtaan henkilöstön lukumäärä on vielä jäljessä huipputalleista, joissa työntekijöitä voi olla jopa satoja enemmän.
– Meitä on hieman yli 200 F1-puolella ja luku nousee 250 rajalle kun Leafieldiin (uuteen tehtaaseen) saapuu loputkin Norfolkista.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- F1-hylkiö sopimukseen Ferrari-tallin kanssa – petaa paikkaa Cadillacille?
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”