Mercedekseltä yllättävä läksiäislahja Schumille
F1-uransa tällä kaudella lopettava Michael Schumacher saa pitää tämänvuotisen W03-autonsa lahjana Mercedes-tallilta, kertoo saksalaislehti Bild.
Brackeleylaistalli on lehden mukaan tehnyt Schumin tapauksessa poikkeuksen, sillä uniikit F1-autot ovat äärimmäisen arvokkaita – paljon arvokkaampia kuin esimerkiksi kyseisen mallin tapauksessa valmistusmateriaalien noin miljoonan euron hinta. Näin ollen niiden lahjoittaminen edes kuljettajien yksityisiin kokoelmiin ei ole kovin tavanomaista.
Saksalaislegendalla F1-autoja on kerääntynyt kuitenkin jo useampiakin. Hän nimittäin omistaa F1-kilpureita myös Ferrari-vuosiltaan ja säilössä on autoja aina juniorikategorioista.
Tuorein lisä tosin ei kuulu ainakaan kauneimpiin hänen autotallissaan, saksalainen myöntää.
– Ulkonäon puolesta auto vaatii vähän totuttelua, koska nokassa on se askelma, Schumi sanoo.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”