Ex-kuski: Tässä Räikkösen menestyksen salaisuus – ”Tällä hetkellä kaikki kaikessa”
Entinen F1-kuljettaja Christian Klien pitää kevään perusteella Lotusta Red Bullin selkeästi kovimpana haastajana kuluvalla kaudella.
Saksalaiselle SportRadio360:lle puhunut Klien kehuu erityisesti Kimi Räikkösen suorituksia alkukaudesta.
– Hän on erinomainen kuljettaja, joka viime vuoden tapaan ei tee virheitä juuri ollenkaan. Se oli syynä hänen varsin korkealle sijoitukselleen 2012, Klien kertoi.
Räikkösen suorituskyky kisoissa on 30-vuotiaan mukaan äärimmäisen korkea, mutta parannettavaa olisi lauantaina, ex-kuski sanoo.
– He eivät ole kenties aivan yhtä vahvoja [aika-ajoissa] kuin Red Bull, Ferrari ja Mercedes.
– [Mutta] he ovat rakentaneet auton, joka on erittäin hellä renkaille, ja se on tällä hetkellä formula ykkösissä kaikki kaikessa. Lotus tulee näyttämään erittäin vahvalta tällä kaudella.
Lotuksen päinvastaisista vakuutteluista huolimatta kaikki eivät usko tallin pystyvän kuitenkaan vastaamaan isompien tallien kehitysvauhtiin. Mikä on Klienin näkemys asiasta?
– Suurempien budjettiensa ansiosta Red Bull, Ferrari ja Mercedes ovat arvioni mukaan vahvempia, itävaltalainen myöntää.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”