Williams luottavaisempana Bahrainiin – Bottaksen suoritukset ”erittäin vahvoja”

Williams-talli ennakoi ensi viikonlopun kisan tarjoavan mahdollisuuden parantaa tuloksia alkukauden pettymysten jälkeen.
Tekniikkapomo Mike Coughlan arvioi, että raskaat rataolosuhteet Bahrainissa antavat edun tallille verrattuna aiempiin kisoihin.
– Bahrain on rata, jossa on tiettyjä ominaisuuksia, jotka ovat haaste talleille. Se on kova rata jarruille, joten jarrujen kuluminen tulee olemaan yksi tekijä. Se on myös kova rata takarenkaille ja ilman lämpötila on korkea, Coughlan listaa.
– Vaikkakaan automme kilpailukyky ei ole niin hyvä kuin toivoisimme, uskomme olevamme entistä kilpailykykyisempiä Bahrainissa näiden tekijöiden vuoksi.
– Moottoreiden kannalta kyseessä on korkeatehoinen rata, jossa ensiarvoista on suoranopeus. Renaultin pitäisi olla vankka tällaisella radalla.
Tekniikkapomo kiitti vielä erikseen Valtteri Bottasta, jonka alkukausi on ollut lupauksia antava.
– On ollut pettymys, että emme ole saaneet pisteitä ensimmäisissä kolmessa kisassa, mutta voimme olla iloisia siitä, että Valtteri on pystynyt tuomaan autonsa kotiin jokaisessa kisassa tähän mennessä erittäin vahvoilla suorituksilla.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- F1-kausi 2025 jatkuu legendaarisella Suzukan radalla – tässä Japanin GP:n lähetysajat
- Yuki Tsunodalta uhmakasta puhetta uudesta työkalustaan: ”Ei se niin vaikealta tuntunut”
- Valtteri Bottas pääsi testaamaan mestaritalli McLarenin F1-autoa
- Red Bull -kuskille potkut vain kahden kilpailun jälkeen – korvaaja nähdään autossa jo ensi viikolla
- Vahvistus: Ferrarille katastrofi – molemmat autot hylättiin
- Ferrari tuomariston eteen Kiinan GP:n jälkeen – tallia uhkaa hylkäys osakilpailusta
- McLarenille kaksoisvoitto Kiinan osakilpailussa – viime viikon katastrofitallille kaksi pistesijaa
- Draamaa Ferrarilla: Lewis Hamilton ei totellut tallimääräyksiä Kiinassa – ”Minä päätän sen”
- Huonon tuurin multihuipentuma – Kalle Rovanperä keskeytti ”kahden markan vikaan” Keniassa
- Voi pahus! Kalle Rovanperällä epäonnen päivä Safari-rallissa