McLarenin Jenson Button on esittänyt paheksuntansa formula ykkösiä lähettäviä televisiomedioita kohtaan konstekstistaan irrotettujen tiimiradioviestien esittämisestä suorassa lähetyksessä.

Bahrainin GP:n jälkeen yksi F1-maailman puheenaiheista oli Buttonin ja hänen tallikaverinsa Sergio Perezin tiukka taistelu radalla. Britti vaati talliaan pyytämään meksikolaista ”rauhoittumaan” kaksikon kolhittua toistensa autoja kahteenkin otteeseen kisan aikana.

Asiasta noussut kohu on kuitenkin lähtenyt mediassa lapasesta, ex-mestari uskoo.

– Ongelma on, että viestini ei ollut tarkoitettu massoille, vaan tallille. On sääli, että televisioyhtiöt voivat valita haluamansa viestit, koska ne voidaan tulkita väärin, Button sanoi James Allen on F1 -sivuston mukaan.

– Olin tietenkin vihainen, mutta vihaisuuteni oli tarkoitus pysyä tallin sisällä, sillä puhun radiossa tiimille, en televisioyhtiöille.

Kisan jälkeen maanantaina Button lähetti twitter-viestin, jossa hän kertoi keskustelleensa Perezin kanssa ja asian olevan poissa päiväjärjestyksestä.