McLaren: ”Tallien kuntokäyrää yhä vaikea lukea”
McLarenin tallipäällikkö Martin Whitmarsh ei lupaa tallin ottavan vielä Espanjassakaan merkittävää askelta eteenpäin kilpailukyvyssä.
Tallipomo ei sulje yllätyksen mahdollisuutta pois laskuista, mutta uskoo poikkeuksellisissa vaikeuksissa olevalla McLarenilla viikonlopun kuluvan yhä oppimiseen autosta.
– Elämänmeno formula ykkösissä ei hyydy koskaan ja on uskomatonta miettiä, että palatessamme Eurooppaan ensi viikolla, neljäsosa kaudesta 2013 on jo takana, Whitmarsh sanoi.
– Kuten viimekin vuonna, tallien kilpailukyky on yhä vaikea ennakoida ja vaihteleva. Viime vuoden Espanjan GP:ssä näimme odottamattoman, mutta ansiokkaan voittajan Pastor Maldonadossa, ja vaikkakin on vaikea uskoa yllättäjän nousevan jälleen voittoon, kuntokäyrää on yhä vaikea lukea.
– Me puskemme kehittääksemme MP4-28 -autoa ja toivomme antoisaa viikonloppua, joka tarjoaa meille tilaisuuden kerätä hyödyllistä dataa tuleviin kisoihin.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”