Kimi Räikkösen uudelta pomolta hurjaa uhoa
Lotus-talli vahvisti tiistaina, että sen omistajayhtiö Genii on myynyt vähemmistöosuuden (35%) tallista Infinity Racing -nimiselle konsortiolle. Genii säilyttää yhä määräävän 65% osuuden tallista.
Muutos omistussuhteissa ei näy Lotuksen toiminnassa radalla tai sen ulkopuolella. Infinity tuo mukanaan lisärahoitusta ja saa luonnollisestikin paikkoja tallin hallituksessa.
Mansoor Ijaz, korsortion hallituksen puheenjohtaja, kertoi tuoreeltaan SportsPro Medialle, että päämäärä Lotukselle on äärimmäisen yksinkertainen.
– Me tulemme olemaan ykkönen 12 kuukauden sisällä. Sanon sen yksinkertaisesti, ehdottomasti, täydellisesti – me tulemme olemaan ykkönen 12 kuukauden sisällä, Ijaz toteaa ykskantaan.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”