Kimi Räikkösen korvaajaehdokas kiistää painostaneensa Lotusta
Sauberin Nico Hülkenberg kiistää antaneensa takarajan Lotus-tallille päätösten tekemisestä hänen pestaamisestaan. Lotus on nimennyt miehen kuljettajaehdokkaakseen kaudeksi 2014.
Aiemmin tällä viikolla Sauber-kuljettajan raportoitiin vaatineen asiasta päätöstä ennen kuluvan kuun loppua.
– En ole asettanut takarajaa. Se on väärinkäsitys ja joku ei ole esittänyt asiaa oikein, saksalainen sanoi torstaina Sky Sportsille.
– Mutta se, mitä olen sanonut, on, että tahtoisin selvyyttää tai varmuuttaa lokakuun loppuun mennessä.
Viimeaikoina mediassa esillä ollut kysymys kuljettajien painosta ei huolestuta Hülkenbergiä. Saksalaisen F1-kuljettajaksi korkeaa painoa on epäilty mahdolliseksi haitaksi sopimusneuvotteluissa ensi vuoden teknisten sääntöjen puitteissa.
Autojen minimipainorajoitusta pidetään varsin matalana uusien moottoreiden paino huomioiden. Kevyiden kuljettajien on näin arveltu saavan pienen edun puolelleen.
– Kukaan yhdestäkään tallista ei ole sanonut minulle, että painoni tai pituuteni on ongelma. Minulle koko keskustelu on tarpeeton, sillä minä olen mitä olen, enkä voi muuttaa sitä, 26-vuotias totesi.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- F1-hylkiö sopimukseen Ferrari-tallin kanssa – petaa paikkaa Cadillacille?
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- F1-hylkiö sopimukseen Ferrari-tallin kanssa – petaa paikkaa Cadillacille?