Lotuksen ongelmat ratkeamassa – Räikkönen saa rahansa
Sijoittajaryhmä Quantumin puheenjohtaja Mansoor Ijaz on vakuuttanut Autosport-lehdelle sunnuntaina, että se tulee viemään loppuun pitkään neuvotellun kumppanuussopimuksensa Genii Capitalin kanssa Lotus-tallin rahoittamisesta.
Mansoor kertoi aiemmin tällä viikolla, että hidasteena neuvotteluissa on ollut suurin rahansiirtoihin liittyvä ”byrokratia”.
– Ei ole kysymystäkään, että se tulee toteutumaan. Menisin jopa niin pitkälle, että meidän puoleltamme se on saatu valmiiksi, Ijaz sanoi.
Kuten aiemmin on kerrottu, Quantum on ostamassa 35% osuutta tallista. Tulevaisuudessa kuitenkin jopa enemmistöosuuden hankkiminen voi tulla kysymykseen.
Ijaz kertoi myös, että sijoittajat ovat pyytäneet anteeksi Lotuksen tähtikuljettaja Kimi Räikköseltä, joka kertoi perjantaina, että hänelle ei ole maksettu kuluvalta kaudelta palkkaa ”euroakaan”. Myös tallin velat ja laskut maksetaan.
– Me olemme pyytäneet anteeksi Kimiltä. Tarkoituksemme ei ole ainostaan maksaa ne kokonaisuudessaan korkoineen, vaan myös korvata työntekijöillemme ja johtotiimillemme heidän [median aiheuttama] stressi.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”