Intian kauppa- ja teollisuusministeriöltä lakimuutos GP-kisan hyväksi
Lakimuutos Intiassa tulee helpottamaan paikallisen GP-kisan paluuta ja menestyksekästä järjestämistä maassa jälleen kauden 2014 jälkeen.
Kaudella 2011 ensi kertaa järjestetty Intian GP ei kuulu kauden 2014 F1-kalenteriin, ja muiden muassa erinäisistä byrokraattisista haasteista johtuen on spekuloitu, että poisjäänti ei välttämättä jäisi vain vuoden mittaiseksi.
Tallien keskuudessa ärtymystä aiheuttaneet tullimaksut maahantuotavista F1-varusteista tulevat nyt kuitenkin poistumaan. Paikallisen median mukaan tavaraa, joka tullaan viemään pois maasta 30 päivän sisällä, ei tulla jatkossa käsittelemään normaalin maahantuotavan tavaran mukaisesti.
– Tämä vaikuttaa positiviiselta kehitykseltä autourheilulle Intiassa, kommentoi kisan promootioyhtiön hallintojohtaja Sameer Gaur The Times of India -sanomalehdelle.
– Me emme kuitenkaan voi sanoa enempää, ennen kuin olemme tutkineet [kauppa- ja teollisuusministeriön] ilmoitusta.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”