Naiskuljettaja vakuutti – ”Niin hyvä startti F1-autossa kuin vain voi toivoa”
Sauberin testi-insinööri Paul Russell on paljastanut yksityiskohtia Simona de Silvestron ensimmäisestä F1-testistä Fioranossa, jossa naiskuljettaja ajoi lauantaina 112 kierrosta. Käytössä hänellä oli V8-aikakauden Sauber C31.
– [Aamulla] hän ajoi kohtuullisella vauhdilla pyrkien saamaan renkaat ja jarrut toimimaan sekä ottaen rauhallisesti rajojen haussa. Sen jälkeen hän ajoi lyhyitä stinttejä, Russell selitti.
– Ennen lounastaukoa hän ajoi vedon uusilla renkailla ja hyvällä suoritustasolla. Saavutimme aamulla jopa suunniteltua enemmän, insinööri kehui.
– Iltapäivällä hän jatkoi lyhyempien vetojen tekemistä, mikä tarjosi meille aikaa lukea dataa ja keskustella asioista, jotta hän saisi paremman käsityksen autosta. Myös säätömuutoksia tehtiin.
– Päivän lopuksi me käytimme pari uutta satsia renkaita, mikä on uusille kuljettajille aina mielenkiintoista, jotta he voivat kokea, kuinka pitkälle he voivat niitä puskea.
F1-testidebytantin työhön Russell oli tyytyväinen kutsuen sitä niin hyväksi kuin uudelta kuljettajalta toivoa sopii.
– Simona teki erittäin kunnollista työtä tänään. Oli heti ilmeistä, että hän on kokenut kuljettaja, Russell sanoi.
– Se oli niin hyvä startti F1-autossa kuin vain voi toivoa, eikä enempää tältä päivältä oikeastaan voi pyytää.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- F1-hylkiö sopimukseen Ferrari-tallin kanssa – petaa paikkaa Cadillacille?
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”