Sauber paljasti päivityksensä Espanjaan
Sauber-talli on kertonut, että sen päivityksiin tulevassa Espanjan GP:ssä tulee sisältymään auton kokonaispainon kevennys. Ferrari-moottorinen C33 tulee saamaan lisäksi merkittävän aeropäivityksen.
– [Aeropäivitys] koostuu muutetusta etusiivestä, uudesta moottorin katteesta, uusista sivuponttonien evistä ja ilmanohjaimista sekä useista muista aeromuutoksista, sanoi johtava insinööri Giampaolo Dall’Ara.
– Sen lisäksi tulemme saamaan myös softapäivityksen, joka mahdollistaa meille voimanlähteen hyödyntämisen entistä paremmin.
Myös muilta talleilta voidaan odottaa kauden ensimmäisestä Euroopan kisasta isoja parannuksia, insinööri kuitenkin muistuttaa.
– Me tiedämme, että kaikkit muutkin edistyvät, joten tulee olemaan mielenkiintoista nähdä, missä olemme. Me teemme ehdottomasti parhaamme kisataksemme pisteistä.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”