Valtteri Bottaksen tallille kritiikkiä ”asiattomista” kommenteista
Williamsin entinen tekninen johtaja ja perustaja Patrick Head pitää tallin insinöörijohtajan Rob Smedleyn Force Indiaa kohtaan Kanadan GP:n jälkeen esittämiä haukkuja ”asiattomina”.
Felipe Massa ja Sergio Perez kolaroivat toisensa pois kisasta sen viimeisillä kilometreillä neljänneltä ja viidenneltä sijalta ensin mainitun ajettua kilpakumppaninsa perään. Perez sanoi aiemmin tiimiradiossa, että hän on menettänyt takajarrunsa.
– Se kertoo minulle, että kyseessä melko v*tun parantumaton ongelma. Miksi jättää auto radalle sellaisen ongelman kanssa ei aivan avaudu minulle, Smedley ihmetteli kisan jälkeen.
Head uskoo taustalla kommentissa olleen pettymyksen purku Williamsin menestykseen kisassa.
– Mikä tahansa talli, joka aloittaa kisan ruuduista neljä ja viisi, mutta ajaa maaliin yhdellä autolla seitsemäntenä, tulee olemaan hyvin pettynyt, Head sanoi Sky Sports F1:n Midweek Report -ohjelmassa.
– Minusta [kommentit] olivat vähän asiattomia. Mutta se kertoi minulle, että hän oli valtavan pettynyt kisan jälkeen kuten he Williamsilla varmasti olivatkin ja heidän tuleekin olla.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”