Manageri kommentoi Valtteri Bottaksen sopimusneuvotteluja
Williamsin Valtteri Bottaksen manageri Didier Coton on otettu suojattinsa ympärillä käytävästä tulevaisuudenspekuloinnista.
Bottasta on viety median puheissa kovasti Ferrarille, mutta virallisia vahvistuksia neuvotteluille ei ole annettu mistään leiristä. Huhumylly tässä vaiheessa kautta on yleistä, eikä tallivaihdoksia tässä vaiheessa yleensä allekirjoiteta.
– Valtterin kannalta on mukava saada huomiota hänen sitoutumisestaan sekä uhrautumisistaan lajia kohtaan. Se on kaikki hyvin myönteistä, manageri-Coton toteaa motorsport.com-sivustolle.
Ferrari-huhut kiihtyivät erityisesti viime viikolla, ja tästä Coton on hivenen ihmeissään.
– Se mitä yleensä ajattelemme silly seasoniksi (spekulaatioiden kiireisin aika), ei ole vielä edes alkanut. Ollaan siis sen suhteen ihan rauhassa. Mutta en tajua, mistä viime viikon Ferrari-puheet lähtivät liikkeelle. Kyseessä on huhu, jonka ilmoillepäästäjästä minulla ei ole tietoa.
Ferrarin lisäksi Bottaksen tulevaisuudenvaihtoehtona on myös pysyminen Williamsilla. Coton uskoo brittitiimin olevan huipulla jatkossakin.
– Mielestäni Williams on huipputiimi. Valtteri on nyt tallissa ja hän keskittyy siihen täysillä. Näimme Espanjassa hänen kykenevän ajamaan erinomaisia kisoja. Aiommekin jatkaa puheita tallin kanssa ja katsoa mitä siitä seuraa.
Coton muistuttaa, että manageritiimin tehtävänä on pitää huoli, että Bottas saa haluamansa. Asioita ei pidä ajatella liian lyhyellä aikavälillä.
– Joskus kyseessä saattaa olla monivuotinen projekti. Tärkeintä on rakentaa tie tuota tavoitetta kohti, vaikkakin se veisi enemmän aikaa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”