Formula E -kauden päätöskisaan Lontooseen kaksi uutta kuljettajaa
Kuva: Getty Images
Sähköautosarja Formula E saa avauskauden päätösosakilpailuihin Lontooseen kaksi uutta kuljettajaa.
Sveitsiläisnainen Simona de Silvestro tulee ajamaan Andretti-tallissa yhdessä Jean-Eric Vergnen kanssa. Silvestro tunnetaan erityisesti IndyCarista, mutta hän oli myös vähän aikaa Sauberin F1-organisaatiossa.
Sakon Yamamoto puolestaan tulee debytoimaan Agurilla, jonka F1-tallissa hän kilpaili muutamia kisoja viime vuosikymmenellä. Japanilainen ajaa kisan tallikaverinaan Salvador Durán.
Lontoon kisat ajetaan ensi viikon launtaina ja sunnuntaina. Rata sijoittui Thames-joen viereen Battersea Parkin alueelle.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”