Nälkäinen Valtteri Bottas haastaa tallia: ”Tavoitteenamme oltava vain voitto”

Williams on sijoittunut kahdella edellisellä kaudella kolmanneksi valmistajien MM-sarjassa, mutta sen edellisestä osakilpailuvoitosta on aikaa neljä vuotta. Suomalaiskuljettaja Valtteri Bottas ei halua tallinsa enää nöyristelevän isompien edessä ja uskookin paluun voittojen tielle olevan vain ajan kysymys.
– Tietenkin haluamme voittaa kärkitallit. Tallimme nykyiselle tasolla se ei tietenkään ole helppoa mutta aina pitää yrittää, Bottas kertoi Motorsport.comille.
Williamsin edellisestä osakilpailuvoitosta on kulunut aikaa neljä vuotta ja tallissa onkin jo kyltymätön vimma palata korkeimmalle korokkeelle.
– Uskon, että se on mahdollista. Voittaminen pitäisi olla vain ajan kysymys. Tärkeä tavoite koko tulevalle kaudelle on olla myös tasaisesti palkintosijoilla, Bottas linjaa tavoitteita.
Williamsin apulaistallipäällikkö Claire Williams myöntää kuitenkin, että kolmas sija valmistajien sarjassa ei olisi vieläkään hänelle pettymys.
– Jos ajattelen bisneksen kannalta, kolmas sija ei olisi pettymys. Jos taas kuuntelen sydäntäni, se olisi, Williams pähkäili.
– Kaikki tietävät Mercedeksen ja Ferrardin mahdin. Tiedämme mitä he pystyvät autoilleen tekemään ja mihin me emme pysty. Uskon kuitenkin, että olemme tehneet tarpeeksi töitä.
– Vasta Melbournessa pystymme arvioimaan automme todellista iskukykyä. Toivon todella, että saamme silloin hyviä tuloksia, apualaistallipäällikkö summasi.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- F1-huippulupaukselle jättisopimus – ”Meillä on sarjan parhaat kuljettajat”
- Kuka yllättää, floppaa tai juhlii mestaruutta? Tässä toimituksen F1-ennustukset kaudelle 2025
- F1-tulokkaan ura jäämässä kammottavan lyhyeksi? – ”Se voi olla ohi jo Australian jälkeen”
- Vahvistus: F1-sarjaan uusi talli jo ensi vuonna!
- Red Bullin moottoriprojektista ikäviä huhuja – Max Verstappen lähtökuopissa?
- F1-kausiennakot: Tässä F1-kauden 2025 merkittävimmät sääntömuutokset
- Red Bullin tekninen johtaja pessimistisenä – huonoja uutisia Max Verstappenille
- F1-kausiennakot: Tulokkaat tutuksi – tässä kaikki tulevan kauden viisi keltanokkaa
- F1-talvitestien arvio: Yksi talli selkeä mestarisuosikki – Red Bull ja Verstappen suurissa vaikeuksissa
- F1-talvitesteissä hämmentävä tilanne – bussi eksyi Bahrainin radalle
- F1-tulokkaan ura jäämässä kammottavan lyhyeksi? – ”Se voi olla ohi jo Australian jälkeen”
- Vahvistus: F1-sarjaan uusi talli jo ensi vuonna!
- Kuka yllättää, floppaa tai juhlii mestaruutta? Tässä toimituksen F1-ennustukset kaudelle 2025
- F1-huippulupaukselle jättisopimus – ”Meillä on sarjan parhaat kuljettajat”