”Aargghhhh!” – Fernando Alonso kokee joutuneensa silmätikuksi

McLarenin Fernando Alonso koki suuria turhautumisen tunteita hänen toisen osion aika-ajokierroksensa mentyä mönkään punaisten lippujen myötä. Toiseen osioon aika-ajonsa päättänyt espanjalainen antoi turhautumisensa kuulua tiimiradiossa.
– Aaargghh, aargh, aaaargh! Alonso huuteli tiimiradioon suorassa televisiolähetyksessä tallin kerrottua hänelle, että aikaa toiseen yritykseen ei enää jäänyt.
Kun Alonsolta kysyttiin kommenttia jälleen julkisuuteen nousseista turhautumisen purkautumisista, Alonso kommentoi tuntevansa itsensä silmätikuksi.
– Ensinnäkin, radioni on ollut hyvin hiljainen viimeiset viisi vuotta, mutta se tuntuu olevan aina yhtä kiinnostava, Alonso kommentoi sarkastisesti Autosportille.
– Olen kuullut monia, monia asioita, joita he eivät laita livelähetykseen. Onhan se kiva saada kaikki tämä kunnioitus FOM:lta…, Alonso jatkaa.
Kyseessä kun ei ole ensimmäinen kerta kun Alonson turhautuneet radioviestit nousevat julkisuuteen. Viime vuoden Japanin GP:ssä hän moitti tiimiradiossa kovin sanoin autonsa Honda-moottoria.
Yleisesti Alonso sanoo olevansa turhautunut haaskatusta tilaisuudesta.
– Olen taistellut Q1:ssä viimeiset puolitoista vuotta, ja nyt kun minulla on auto, joka on valmis Q3:een, on todekka turhauttavaa missata tuo tilaisuus, Alonso toteaa.
Hän kuitenkin näkee epäonnistumisen synkässä pilvessä hopeareunuksen.
– Jos asiaa ajattelee positiiviselta kantilta, niin viime vuonna tähtäsimme vain jatkoon Q1:stä, mutta nyt olemme pettyneitä kun emme ole mukana Q3:ssa, joten suunta on ehdottomasti hyvä, hän summaa.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- F1-tulokkaan ura jäämässä kammottavan lyhyeksi? – ”Se voi olla ohi jo Australian jälkeen”
- Vahvistus: F1-sarjaan uusi talli jo ensi vuonna!
- Red Bullin moottoriprojektista ikäviä huhuja – Max Verstappen lähtökuopissa?
- F1-kausiennakot: Tässä F1-kauden 2025 merkittävimmät sääntömuutokset
- Red Bullin tekninen johtaja pessimistisenä – huonoja uutisia Max Verstappenille
- F1-kausiennakot: Tulokkaat tutuksi – tässä kaikki tulevan kauden viisi keltanokkaa
- F1-talvitestien arvio: Yksi talli selkeä mestarisuosikki – Red Bull ja Verstappen suurissa vaikeuksissa
- F1-talvitesteissä hämmentävä tilanne – bussi eksyi Bahrainin radalle
- F1-talvitestien toinen päivä paketissa – Williamsilta lupaavia merkkejä
- F1-sarjalta raju päätös: Legendaariseen Monacon osakilpailuun poikkeussääntö