Ferrari-pomolta kovia sanoja Räikkösen jatkosopimuksen puolesta – ”Kimi on kasvanut jopa enemmän kuin viime vuonna”

Kimi Räikkösen ympärillä on pyörinyt vuosien mittaan huhumyllyä suomalaisen jatkosta, ja Räikköstä ollaan huhuttu ulos F1-sarjasta jo useita kertoja.
Tällä kaudella Räikköstä on puolestaan puhuttu vielä ainakin yhdelle kaudelle Ferrarilla. Myös tallipäällikkö Maurizio Arrivabene on vihjaillut, että Räikköselle voisi olla jatkosopimusta tarjolla, jos suomalainen jatkaa alkukaudella nähtyjä vahvoja otteitaan. Arrivabenen mukaan suomalaisen iänkään ei pitäisi olla este jatkolle, vaikka Räikkönen onkin sarjan vanhin kuljettaja.
– Iällä ei ole väliä. Mikä on tärkeää, on omistautuminen, ammattilaisen taidot ajajana ja rohkeus myös, Arrivabene kommentoi motorsport.comin mukaan.
Hän muistuttaa myös, että F1-sarjassa ikänestoritkin ovat saavuttaneet menestystä.
– Muistutan myös, että Nigel Mansell voitti mestaruuden iässä, mikä oli kolme vuotta vanhempi mitä Kimi on nyt, Arrivabene sanoo.
Kaikkinensa hän sanookin olevansa tyytyväinen kuljettajakattaukseensa tällä hetkellä.
– Olen tyytyväinen kahteen kuskiimme. He ovat taistelijoita, he ovat kaksi maailmanmestaria. Sebastianilla (Vettel) on ollut huonoa tuuria, mutta luotan Sebiin ja Kimiin. Kimi on kasvanut jopa enemmän kuin viime vuonna ja Sebin ei tarvitse todistaa mitään, sillä Seb on Seb, Arrivabene summaa.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- F1-tulokkaan ura jäämässä kammottavan lyhyeksi? – ”Se voi olla ohi jo Australian jälkeen”
- Vahvistus: F1-sarjaan uusi talli jo ensi vuonna!
- Red Bullin moottoriprojektista ikäviä huhuja – Max Verstappen lähtökuopissa?
- F1-kausiennakot: Tässä F1-kauden 2025 merkittävimmät sääntömuutokset
- Red Bullin tekninen johtaja pessimistisenä – huonoja uutisia Max Verstappenille
- F1-kausiennakot: Tulokkaat tutuksi – tässä kaikki tulevan kauden viisi keltanokkaa
- F1-talvitestien arvio: Yksi talli selkeä mestarisuosikki – Red Bull ja Verstappen suurissa vaikeuksissa
- F1-talvitesteissä hämmentävä tilanne – bussi eksyi Bahrainin radalle
- F1-talvitestien toinen päivä paketissa – Williamsilta lupaavia merkkejä
- F1-sarjalta raju päätös: Legendaariseen Monacon osakilpailuun poikkeussääntö