Ferrarin loistoaikojen arkkitehti kriittisenä: ”Maranellossa aliarvioidaan sääntöuudistuksia”
Ferrarin entinen insinööri ja avainhenkilö Luca Baldisserri arvostelee Ferraria siitä, että se ei pysty adaptoitumaan sääntöuudistuksiin samalla tavalla kuin muut tiimit.
Baldisserri työskenteli Ferrarilla Michael Schumacherin loiston päivinä. Hän on huolissaan Ferrarin suorituskyvystä paitsi nyt, myös etenkin tulevaisuudessa.
– Ferrarilla eletään aika lailla tässä hetkessä, ehkä siellä aliarvioidaan hiukan näitä sääntöuudistuksia, eikä ennakoida niitä riittävän aikaisin, Baldisserri sanoo.
– Mutta tämä ei ole ensi kerta Ferrarin historiassa. Kun 2005 tuli uusi rengassääntö, oli Ferrari pulassa. Samoin kävi tupladiffuusorien kaudella 2009.
– Ja itse asiassa myös 2014, kun palattiin turbojen aikakaudelle. Maranellossa on tehtävä enemmän töitä ja ennakoitava sääntöuudistukset riittävän ajoissa, varsinkin kun ensi kaudelle niitä on luvassa enemmän kuin aikoihin, Baldisserri ärisi F1 Todayn mukaan.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”