Paha ulosajo säikäytti MM-rallissa – ”Vammat eivät ole kuitenkaan hengenvaarallisia”
Saksan MM-rallissa nähtiin erittäin paha tilanne lauantaina, kun Ranskan Stephane Lefebvre ajoi ulos kymmenennellä erikoiskokeella.
Lefebvre ja kartanlukija Gabin Moreau vietiin tajuissaan sairaalaan, jossa miehillä löydettiin murtumia ja sisäisiä vammoja.
– Lääkärien mukaan vammat eivät ole kuitenkaan hengenvaarallisia, kertoo WRC-tiedote.
Lefevbren virallisilla Facebook-sivuilla kerrottiin vielä myöhemmin lauantaina, että Moreaun murtunut nilkka on leikattu sairaalassa.
Saksan MM-rallia johtaa ennen päätöspäivää Volkswagenin Sebastien Ogier, jolla on etumatkaa Andreas Mikkelseniin 33,4 sekuntia. Esapekka Lappi on parhaana suomalaisena seitsemäntenä. Ongelmista kärsinyt Jari-Matti Latvala on kaukana pistesijoista.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”