Legendaarinen Dakar-ralli käynnistyi dramaattisesti: Kilpailun kärkiauto hinattiin huoltoon
Rallimaailman kovimpiin koitoksiin kuuluva Dakar-ralli on käynnistynyt virallisesti. Ensimmäinen etappi johdatti aavikkoseikkailijat Paraguaysta Argentiinaan.
Ajomatkaa avausrykäisylle kertyi 454 kilometriä, mutta tästä vain 39 oli mukana varsinaisessa ajanlaskussa, loppureitin toimiessa siirtymänä. Tämä oli myös rallin kärjessä olevan Toyotan Nasser Al-Attiyahin pelastus.
Qatarilainen joutui pysäyttämään autonsa matkaosuudella teknisen ongelman seurauksena. Lopulta kilpailun johtaja saapui huoltoon tallikaverinsa hinausavun turvin.
Toisena kilpailussa on Xavi Pons ennen Nani Romaa. Peugeotin kivikovan kuljettajakatraan rallilegendoista Carlos Sainz oli neljäs ja Sebastien Loeb kuudes. Viime vuoden voittaja, Stephane Peterhansel, aloitti 12:ksi vauhdikkaimmin.
Minillä toista Dakariaan kisaava Mikko Hirvonen on yhdeksäntenä.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”