F1-kuski pitää tiukkaa linjaa uusista turvaratkaisuista: ”Vihasin sitä”
Haas-kuljettaja Romain Grosjeanin mukaan GP-kuljettajien järjestö tukee kuljettajien pään suojaamiseen tarkoitettua turvakilven käyttöönottoa. Grosjean toimii kuljettajien edustajana järjestössä.
Grosjeanin mukaan kuljettajat ovat lopettaneet asian käsittelemisen, koska selvää yhteisymmärrystä ei ole löytynyt. Järjestö toivoo FIA:n tekevän päätöksen turvalaitteen käyttöönotosta.
– Olemme lopettaneet asiasta keskustelemisen. Ei ole meidän tehtävämme tehdä päätöstä, meillä kuljettajilla on hyvin jakaantuneet mielipiteet. Uskon kuitenkin, että tuemme (suurimmalta osin) tätä asiaa.
Grosjean itse kertoo olevansa vahvasti kilpeä vastaan, kuten hän oli myös umpinaistakin suojamenetelmää eli Haloa vastaan.
– Olen tehnyt kantani selväksi alusta asti. Emme tarvitse mitään. Olen vastaan jokaista kehikkoa ja kilpeä tai mitä vaan. Ne eivät kuulu Formula 1:een.
Sebastian Vettel testasi kilpeä eilen harjoituksissa, mutta joutui poistamaan sen, koska ei ollut siihen tyytyväinen. Grosjean itse testasi itse Halo viime vuonna.
– Testit eivät olleet kovinkaan lopullisia tänään. Yritin Haloa viime vuonna ja vihasin sitä. Se sai minut voimaan pahoin, joten emme ole vielä löytäneet hyvää ratkaisua.
Lähde: crash.net
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- F1-hylkiö sopimukseen Ferrari-tallin kanssa – petaa paikkaa Cadillacille?
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”