Tommi Mäkinen ylisti Juho Hännistä kovin sanoin: ”Oli häpeä, että hänen rallinsa päättyi tällä tavalla”

Toyotaa tällä kaudella rallin MM-sarjassa kelvollisesti piiskanneen Juho Hännisen kausi ja mahdollisesti jopa ura päättyi viikonloppuna. Suomalainen ei ensi kaudella tallin leivissä aja, sillä Jari-Matti Latvalan ja Esapekka Lapin tallitoveriksi nousee Ott Tänak.
Tallipäällikkö Tommi Mäkinen harmitteli tapaa, jolla Jyväskylässä kolmanneksi ajaneen Hännisen kausi loppui.
– Oli häpeä, että hänen rallinsa päättyi tällä tavalla, Mäkinen harmitteli viitaten viikonlopun Walesin keskeytykseen Toyotan virallisilla nettisivuilla.
Hänninen on tehnyt tällä kaudella erinomaista työtä. Hän ajoi ennen Walesin keskeytystä seitsemän kertaa pisteille, parhaina tuloksinaan kolmas ja nelossijat.
– Juho on ollut tärkeä osa testi- ja kehitysohjelmaa, ja jos olemme onnistuneet tekemään hyviä saavutuksia tänä vuonna, niin siitä kuuluu kiitos myös hänelle. Juho, kiitos kaikilta meiltä.
MM-kausi päättyy marraskuussa Australiassa. Toyota ilmoitti jo aiemmin, ettei Hänninen tuossa kisassa aja.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Yuki Tsunodalta uhmakasta puhetta uudesta työkalustaan: ”Ei se niin vaikealta tuntunut”
- Valtteri Bottas pääsi testaamaan mestaritalli McLarenin F1-autoa
- Red Bull -kuskille potkut vain kahden kilpailun jälkeen – korvaaja nähdään autossa jo ensi viikolla
- Vahvistus: Ferrarille katastrofi – molemmat autot hylättiin
- Ferrari tuomariston eteen Kiinan GP:n jälkeen – tallia uhkaa hylkäys osakilpailusta
- McLarenille kaksoisvoitto Kiinan osakilpailussa – viime viikon katastrofitallille kaksi pistesijaa
- Draamaa Ferrarilla: Lewis Hamilton ei totellut tallimääräyksiä Kiinassa – ”Minä päätän sen”
- Huonon tuurin multihuipentuma – Kalle Rovanperä keskeytti ”kahden markan vikaan” Keniassa
- Voi pahus! Kalle Rovanperällä epäonnen päivä Safari-rallissa
- Lähde: Liam Lawson yhden kilpailun päässä potkuista Red Bullilta – ”Tämä on tulosurheilua”