Katso kuvat: Formulat arktisisssa olosuhteissa – testit ajettiin lumen keskellä!
Talvi yllätti autoilijat
Formula ykkösten talvitestit käynnistyvät parin viikon kuluttua Espanjan Barcelonassa. Onneksi Etelä-Euroopassa ei ylletä suomalaisiin talviolosuhteisiin, joten F1-gladiaattoreiden ei tarvitse pelätä mustaa jäätä radalla kurvatessaan.
Tänään homman nimi oli tyystin toinen F2-sarjan ensimmäisissä testeissä Ranskan Magny Coursin radalla.
Twitteriin on ladattu runsaasti kuvia, joissa nuoret kuljettajat ajavat valkoisen lumikuorrutteen saaneella kilparadalla. Kaikeksi onneksi lämpötila oli edes pari astetta plussalla, joten jäästä ei tainnut olla suurta huolta.
Katseet kääntyvät myös Halo-turvakaariin, jotka ovat F1-autojen tapaan pakolliset myös alemmissa formula-autoissa tulevalla kaudella.
: @FIA_F2
#ShakedownF2 #F2 #MagnyCours
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”