F1-nousukas toivoo huonon sään häiritsevän kilpakumppaneitaan – ”Auttaisi meitä hieman”
![F1 Grand Prix of Belgium – Practice](https://www.suomif1.com/app/uploads/2017/08/getty_verstappenmaxkypara2017belgia.jpg)
Kuva: Getty Images
Red Bullin F1-kuski Max Verstappen toivoo, että viikonlopulle luvattu sadekeli hidastaisi sopivasti Mercedeksen tähtipilotteja Melbournen aika-ajoissa ja kisassa.
Hollantilainen uskoo, että märällä kelillä Red Bullilla olisi parempi mahdollisuus haastaa saksalaistallia kauden avauskilpailun voitosta.
– Pieni määrä sadetta tänä viikonloppuna auttaisi meitä hieman. Märällä suorituskyky on vähemmän kiinni moottorista. Se tekee tehojen hallinnasta oikukkaampaa. Automme on yleensä vahva sadekelillä ja nautin siitä itsekin. Pidetään sormet ristissä, että saamme vähän sadetta, Verstappen toivoi Read Motorsportin haastattelussa.
Lähde: Read Motorsport
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- F1-hylkiö sopimukseen Ferrari-tallin kanssa – petaa paikkaa Cadillacille?
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”