Formulatallin pomo tuskaili tallinsa surkeaa Australian tulosta – ”Ei ollut iltapäivä, jota jäädään muistelemaan”
![F1 Winter Testing in Barcelona – Day Four](https://www.suomif1.com/app/uploads/2018/03/getty_sirotkinsergeibarcelonassa20180301-632x421.jpg)
Williamsin tekninen johtaja Paddy Lowe kertoi The Checkered Flagille, että Australian GP ei ollut kisapäivä, jota muistellaan tallin sisällä lämmöllä.
Lowen mukaan kilpailusta ei jäänyt paljoakaan teknistä tietoa käteen tuloksista puhumattakaan. Melbournen epäonnistuminen pyritään unohtamaan pian ja siirtämään fokus kohti seuraavaa kilpailua.
– Tämä ei ollut iltapäivä, jota jäädään muistelemaan. Ensinnäkin, Sergein [Sirotkin] kisa kaatui jo hyvin varhaisessa vaiheessa jarruvikaan. Analyysiemme mukaan radalle oli jäänyt muovipussi, joka pääsi hänen jarrujensa sisään ja tukki sen jäähdytysjärjestelmän. Lancen [Stroll] tapauksessa kärvistelimme koko päivän, Lowe surkutteli.
Lähde: The Checkered Flag
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- F1-hylkiö sopimukseen Ferrari-tallin kanssa – petaa paikkaa Cadillacille?
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”