F1-sarjan toimitusjohtaja kommentoi tunteikkaasti Sergio Marchionnen poismenoa

F1-sarjaa hallinnoivan Formula One Groupin toimitusjohtaja Chase Carey ylisti tänään menehtyneen Sergio Marchionnen perintöä Formula 1:lle ”mittaamattoman suureksi”.
Kerroimme aiemmin pitkäaikaisen Ferrarin pääjohtajan ja Fiat-Chryslerin toimitusjohtajan Marchionnen kuolleen keskiviikkona 66 vuoden iässä.
Suru-uutinen Ferrari-konkarin poismenosta on järkyttänyt F1:n maailmaa. Sarjan pääjehun Careyn mukaan Marchionne oli hänelle ”sekä johtaja että ystävä”.
– Olemme syvästi surullisia Sergio Marchionnen menehtymisestä. Hän oli loistava johtaja sekä Formula 1:ssä ja autoilun maailmassa, mutta myös liike-elämän elämässä yleensäkin, Carey sanoi F1:n verkkosivujen tiedotteessa.
– Hän johti suurella intohimolla, energialla ja tietämyksellä. Hän inspiroi kaikkia ympärillään. Hänen panoksensa Formula 1:een on mittaamaton.
Autourheilun konkarin menettäminen oli todella raskas uutinen F1-sarjalle. Carey tarjosi surunvalittelunsa Marchionnen läheisille tiedotteessaan.
– Hän oli todellinen ystävä kaikille meistä ja häntä tullaan kaipaamaan syvästi. Välitämme syvimmät osanottomme hänen perheelleen, ystävilleen ja kollegoilleen tänä vaikeana aikana.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- F1-tulokkaan ura jäämässä kammottavan lyhyeksi? – ”Se voi olla ohi jo Australian jälkeen”
- Vahvistus: F1-sarjaan uusi talli jo ensi vuonna!
- Red Bullin moottoriprojektista ikäviä huhuja – Max Verstappen lähtökuopissa?
- F1-kausiennakot: Tässä F1-kauden 2025 merkittävimmät sääntömuutokset
- Red Bullin tekninen johtaja pessimistisenä – huonoja uutisia Max Verstappenille
- F1-kausiennakot: Tulokkaat tutuksi – tässä kaikki tulevan kauden viisi keltanokkaa
- F1-talvitestien arvio: Yksi talli selkeä mestarisuosikki – Red Bull ja Verstappen suurissa vaikeuksissa
- F1-talvitesteissä hämmentävä tilanne – bussi eksyi Bahrainin radalle
- F1-talvitestien toinen päivä paketissa – Williamsilta lupaavia merkkejä
- F1-sarjalta raju päätös: Legendaariseen Monacon osakilpailuun poikkeussääntö