Ferrarin uusi johtomies puhui Sergio Marchionnen kuolemasta – ”Tulemme aina olemaan kiitollisia”
Ferrarin uusi pääjohtaja John Elkann kommentoi BBC:lle italialaisen autojätin entisen johtohahmon Sergio Marchionnen kuolemaa.
Uutisoimme aiemmin Ferrarin entisen pääjohtajan ja Fiat-Chryslerin toimitusjohtajan kuolleen 66-vuotiaana. Miehen kuolinsyy ei ole vielä tiedossa, mutta hänen tiedettiin vaipuneen koomaan aiemmin.
Elkann esitti BBC:n haastattelussa surunvalittelunsa Marchionnen perheelle. Miehen mukaan Ferrarin ja Fiat-Chryslerin väki on ikuisesti kiitollinen konkarijohtajan urotöille yhtiöiden peräsimessä.
– Valitettavasti peloistamme on tullut totta. Ystävämme Sergio Marchionne on poissa. Minä ja perheeni tulemme aina olemaan kiitollisia hänelle teoistaan. Hänen vaimonsa Manuela ja poikansa Alessio ja Tyler ovat ajatuksissamme, Elkann sanoi.
Lähde: BBC
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”
- EK12: Vanha mestari näyttää mallia Monte Carlossa – Kalle Rovanperällä vaikeaa