F1-sarja muisteli eeppistä taistoa kilpailun voitosta 1990-luvulla – Michael Schumacheria parhaimmillaan

F1-sarja jakelee sosiaalisen median kanavissaan välillä melkoisia herkkupaloja. Nyt lajin fanit saavat fiilistellä yhtä 90-luvun jännittävintä taistelua osakilpailun voitosta. Lopputuloksesta ei kannata yllättyä.
Tapahtumapaikka: Nürburgring, Saksa. Euroopan GP vuosimallia 1995.
Sankarit: Jean Alesi, Ferrari. Michael Schumacher, Benetton.
Taistelun aihe: Kärkisija päätöskierroksilla, kilpailun voitto.
Kuten niin usein, oli sadekuuro luonut oman pikantin mausteensa Eiffel-vuoristossa ajettavan kilpailun tapahtumiin. Kun matkaa oli maaliin vain kourallinen, näytti Ferraria kuskannut Alesi olevan matkalla kauden ja uransa toiseen voittoon.
Viittä vaille uransa toisen maailmanmestaruuden napannut kotiyleisön suuri suosikki Schumacher oli kuitenkin päättänyt Benettoninsa ratissa toisin.
Radan jatkuvasti kuivuessa Alesin taktiikka- ja säätöetu kaikkosi. Suoritettuaan viimeisen varikkopysähdyksensä aloitti Schumacher hurmosmaisen takaa-ajon. Hän paukutti kierros toisensa perään lähes kaksi sekuntia ranskalaista nopeampia kierrosaikoja, saavuttaen tulevan työnantajansa kuljettajan muutama kierros ennen ruutulippua.
Alesin suureksi raivoksi kierroksellaohitettavat eivät tuntuneet juurikaan kunnioittavan johtoautoa. Nykykatsojasta voi tuntua käsittämättömältä, kuinka varvattava auto saattoi roikkua kärkimiehen edessä kierroskaupalla. Ihmetyksen aihe tuo oli toki tuolloinkin, mutta suurta polemiikkia asiasta ei syntynyt.
Vauhtietunsa ja Alesin ruuhkaan jumiutumisen vuoksi Schumacher pystyi hiillostamaan Ferrari-fanien suosikkikuljettajaa, tarjotan radan varrella ja televisiovastaanottimien äärillä loppuratkaisua jännittäneille katsojille eeppisen taiston.
F1-sarjan Youtubeen lataama video tarjoaa taistosta vain sen viimeisen kierroksen. Siinä näkyy, kuinka Schumacher syöksyy rohkeasti Ferrarin ohitse ulkopuolelta, niukasti mutta reilusti. Voi vain arvailla, millaisia otteita kuljettajat olisivat käyttäneet nykypäivänä.
Päästyään Alesin edelle Schumacher sai ajaa viimeiset kaksi kierrosta lopulta karkuun ja kauden seitsemänteen voittoonsa. Seuraavassa osakilpailussa hän varmisti uransa toisen maailmanmestaruuden, ja kauden päätteeksi hän ja Alesi vaihtoivat päikseen paikkaa Benettonilla ja Ferrarilla.
Katso upea video titaanien taistosta alta tai tästä. F1 ei anna linkittää Youtube-videotaan ulkoisille sivuille.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Yuki Tsunodalta uhmakasta puhetta uudesta työkalustaan: ”Ei se niin vaikealta tuntunut”
- Valtteri Bottas pääsi testaamaan mestaritalli McLarenin F1-autoa
- Red Bull -kuskille potkut vain kahden kilpailun jälkeen – korvaaja nähdään autossa jo ensi viikolla
- Vahvistus: Ferrarille katastrofi – molemmat autot hylättiin
- Ferrari tuomariston eteen Kiinan GP:n jälkeen – tallia uhkaa hylkäys osakilpailusta
- McLarenille kaksoisvoitto Kiinan osakilpailussa – viime viikon katastrofitallille kaksi pistesijaa
- Draamaa Ferrarilla: Lewis Hamilton ei totellut tallimääräyksiä Kiinassa – ”Minä päätän sen”
- Huonon tuurin multihuipentuma – Kalle Rovanperä keskeytti ”kahden markan vikaan” Keniassa
- Voi pahus! Kalle Rovanperällä epäonnen päivä Safari-rallissa
- Lähde: Liam Lawson yhden kilpailun päässä potkuista Red Bullilta – ”Tämä on tulosurheilua”