Nimikiistalle ei enää tarvetta – Red Bull jatkaa silti yhteistyötä F1-sarjan luottosponsorin kanssa

F1-talli Red Bull ja sveitsiläinen kellonvalmistaja TAG Heuer ovat solmineet uuden kolmevuotisen yhteistyösopimuksen. Uusi kontrahti solmitaan uudenlaidessa tilanteessa, sillä Red Bullin ei tarvitse enää piilotella moottoreidensa nimeä.
Tallin ja Renaultin ajauduttua tukkanuottasille vuonna 2015 yhtesityö saatiin jatkumaan vain sillä perustein, ettei Renaultin nimi näkynyt tallin virallisessa nimessä tai autoissa. Moottorimerkiksi merkattiin TAG Heuer, vaikka kellofirmalla ei ollut mitään tekemistä voimanlähteen kanssa.
Ensi kaudeksi Red Bull vaihtaa Hondaan, joten ohdakkeinen Renault-liitto ja sen aiheuttama nimirasite päättyy. Yhteistyö kellomerkin ja tallin välillä jatkuu kuitenkin tiiviinä uuden sopimuksen myötä kauteen 2021 saakka.
TAG Heuerin nimi liitetään oleellisesti formula ykkösiin. Merkki on ollut näkyvä osa formulasirkusta jo 1970-luvun alusta lähtien. Ennen Red Bullia se toimi niin Ferrarin kuin McLareninkin yhteistyökumppanina.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- F1-tulokkaan ura jäämässä kammottavan lyhyeksi? – ”Se voi olla ohi jo Australian jälkeen”
- Vahvistus: F1-sarjaan uusi talli jo ensi vuonna!
- Red Bullin moottoriprojektista ikäviä huhuja – Max Verstappen lähtökuopissa?
- F1-kausiennakot: Tässä F1-kauden 2025 merkittävimmät sääntömuutokset
- Red Bullin tekninen johtaja pessimistisenä – huonoja uutisia Max Verstappenille
- F1-kausiennakot: Tulokkaat tutuksi – tässä kaikki tulevan kauden viisi keltanokkaa
- F1-talvitestien arvio: Yksi talli selkeä mestarisuosikki – Red Bull ja Verstappen suurissa vaikeuksissa
- F1-talvitesteissä hämmentävä tilanne – bussi eksyi Bahrainin radalle
- F1-talvitestien toinen päivä paketissa – Williamsilta lupaavia merkkejä
- F1-sarjalta raju päätös: Legendaariseen Monacon osakilpailuun poikkeussääntö