Hollannin GP:stä kova taistelu – kaksi rataa sanasodassa: ”Asian ympärillä pyörii paljon valheita”

Zandvoortin radan puuhamiehenä toimiva Jan Lammers kertoo, että Hollannin GP voidaan järjestää vain Zandvoortissa.
Uutisoimme aiemmin tällä viikolla Hollannin GP:n järjestäjäksi kaudelle 2020 olevan kaksi vaihtoehtoa, jotka ovat Zandvoort ja Assen. Assen on tullut tunnetuksi MotoGP-sarjasta, kun taas Zandvoortissa ajettiin F1-sarjaa vielä 80-luvulla.
– Tämän asian ympärillä pyörii paljon valheita, entinen F1-kuski Lammers sanoi Algemeen Dagbladille.
Assenin promoottori Lee van Dam on aiemmin vakuutellut, että he ovat edelleen mukana kilvassa kisan järjestämiseksi kaudella 2020. Lammersin mukaan tämä ei kuitenkaan ole totta.
– Promoottorit voivat uskotella, mitä haluavat, mutta Assen ei ole ollut vaihtoehto enää pitkään aikaan. Alankomaissa järjestetään kisan Zandvoortissa tai ei ollenkaan, Lammers sanoi.
Lammersin kommentit saivat Assenissa kulmakarvat nousemaan. Radan toinen promoottori, Jos Vaessen otti asiaan kantaa myöhemmin.
– Jan Lammers voi sanoa, mitä haluaa, mutta me olemme yhä kuvioissa mukana, Vaessen kuittasi tilanteen.
Lähde: grandprix.com
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- F1-tulokkaan ura jäämässä kammottavan lyhyeksi? – ”Se voi olla ohi jo Australian jälkeen”
- Vahvistus: F1-sarjaan uusi talli jo ensi vuonna!
- Red Bullin moottoriprojektista ikäviä huhuja – Max Verstappen lähtökuopissa?
- F1-kausiennakot: Tässä F1-kauden 2025 merkittävimmät sääntömuutokset
- Red Bullin tekninen johtaja pessimistisenä – huonoja uutisia Max Verstappenille
- F1-kausiennakot: Tulokkaat tutuksi – tässä kaikki tulevan kauden viisi keltanokkaa
- F1-talvitestien arvio: Yksi talli selkeä mestarisuosikki – Red Bull ja Verstappen suurissa vaikeuksissa
- F1-talvitesteissä hämmentävä tilanne – bussi eksyi Bahrainin radalle
- F1-talvitestien toinen päivä paketissa – Williamsilta lupaavia merkkejä
- F1-sarjalta raju päätös: Legendaariseen Monacon osakilpailuun poikkeussääntö