Rallitähdelle lunta tupaan – Hyundai tiputti pois Korsikan kuljettajakokoonpanosta

Rallin MM-sarjassa kilpaileva Hyundai on tiputtanut Andreas Mikkelsenin yllättäen kuljettajakokoonpanostaan Korsikan rallista. Norjalaisella uskottiin olevan koko kauden kattava sopimus korealaismerkin kanssa.
Hyundailla on runsaudenpulaa kuljettajissaan, sillä tallin riveissä ajavat Mikkelsenin lisäksi Thierry Neuville, Dani Sordo ja siirron korealaistalliin tehnyt rallilegenda Sebastien Loeb.
[readmore from=”wrc”]
Juuri Loebin mukaantulo on muuttanut Autosportin mukaan Mikkelsenin asemaa tallissa. Ennen ranskalaisen sopimusta Neuvillen ja Mikkelsenin oli tarkoitus ajaa koko kausi Hyundain tehdaskuljettajina, Sordon toimiessa taustatukena asfalttiralleissa.
Loebin mukaantulon myötä paikkansa tallissa menetti sorateille erikoistunut Hayden Paddon, ja nyt myös Mikkelsen on tipahtamassa alaspäin tallin hierarkiassa asfalttiralleissa.
Huolimatta palkintopallisijoituksesta kauden 2016 Korsikan MM-rallissa tallijohto ei luota Mikkelsenin olevan yhtä laadukas kuljettaja asfaltilla kuin mestaruushevonen Neuville sekä asfalttiässät Loeb ja Sordo. Talli ei ole myöskään halukas ajattamaan neljää autoa kilpailussa kustannussyistä.
Autosportin tietojen mukaan Mikkelsen sivuutetaan myös syyskuussa ajettavasta Saksan MM-rallista.
MM-pisteissä Mikkelsen on tällä hetkellä kahdeksantena Ruotsin MM-rallin nelossijansa myötä. Edellä ovat sekä Neuville (2.) että Loeb (6.).
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Yuki Tsunodalta uhmakasta puhetta uudesta työkalustaan: ”Ei se niin vaikealta tuntunut”
- Valtteri Bottas pääsi testaamaan mestaritalli McLarenin F1-autoa
- Red Bull -kuskille potkut vain kahden kilpailun jälkeen – korvaaja nähdään autossa jo ensi viikolla
- Vahvistus: Ferrarille katastrofi – molemmat autot hylättiin
- Ferrari tuomariston eteen Kiinan GP:n jälkeen – tallia uhkaa hylkäys osakilpailusta
- McLarenille kaksoisvoitto Kiinan osakilpailussa – viime viikon katastrofitallille kaksi pistesijaa
- Draamaa Ferrarilla: Lewis Hamilton ei totellut tallimääräyksiä Kiinassa – ”Minä päätän sen”
- Huonon tuurin multihuipentuma – Kalle Rovanperä keskeytti ”kahden markan vikaan” Keniassa
- Voi pahus! Kalle Rovanperällä epäonnen päivä Safari-rallissa
- Lähde: Liam Lawson yhden kilpailun päässä potkuista Red Bullilta – ”Tämä on tulosurheilua”