Suurkaupungissa halutaan järjestää Japanin ensimmäinen F1-katukisa
Osakan kaupungin pormestari Hirofumi Yoshimura haluaisi järjestää Japanin ensimmäisen katuradalla ajettavan F1-osakilpailun Yumeshiman saarella.
Yoshimura julisti torstaina järjestämässään lehdistötilaisuudessa etsivänsä projektille sijoittajia.
Uuden katuradan yhteyteen halutaan rakentaa ”viihdekeskus”, johon kuuluisi muun muassa kasino.
– Jos saamme houkuteltua sijoittajia maailmalta, voisimme saavuttaa asioita, joihin emme tällä hetkellä yllä Japanissa. Kilvanajo katuradalla voisi onnistua Yumeshimassa, pormestari haaveili.
Yoshimura uskoo, etteivät saaren tiet täyttäisi F1-kisan vaatimuksia. Kisarataa varten pitäisi teettää uusia asfalttipintoja.
Jos Osakan kisa toteutuisi, olisi se F1-historian ensimmäinen katukisa Japanissa. Maassa ajetaan nykyisin Suzukan GP, jota on järjestetty jo vuodesta 1987 lähtien. F1-kisoja on järjestetty myös Fujissa ja Okayamassa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- F1-hylkiö sopimukseen Ferrari-tallin kanssa – petaa paikkaa Cadillacille?
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”