Näkökulma: Näin F1-media tekee kärpäsestä härkäsen – uusin Vettel-uutinen väännetään ihmeelliseen valoon

Ferrari ole ole tehnyt minkäänlaisia muutoksia aiempiin puheisiinsa koskien tallin kuljettajapolitiikkaa, vaikka maailman media yrittääkin toista väittää, huomauttaa SuomiF1-sivuston Juuso Taipale.
Sebastian Vettel on edelleen tallinsa ykköstykki tämän kauden maailmanmestaruustaistossa. Tätä asiaa tukee tallipomo Mattia Binotton lausunto, jonka jälkiosa on lähtenyt elämään omaa elämäänsä.
On syytä rauhoitella villeimpiä spekulaatioita ja analysoida tilanne ajan tasalle.
Ajattelumalli Ferrarin päätöksessä on täysin järkeenkäypä ja hyväksyttävä, mutta silti sitä esitellään nyt maailmalla kuin jonain uutena tietona.
Binotto kommentoi vaakakupin kallistuvan tiukoissa tilanteissa edelleen Vettelin eduksi, sillä hän on tallin kuskikaksikosta kokeneempi ja tiukoissa taistoissa meritoituneempi. Toisin sanoen se tarkoitaa alkukaudesta säväyttäneen Charles Leclercin alistamista tallin kakkoskuljettajaksi.
Binotto lisäsi kuitenkin tallin tarkastelevan tilannetta kauden edetessä. Mikäli Leclerc onkin vahvemmin MM-taistossa mukana kauden ratkaisuhetkillä, asettuu talli hänen puolelleen.
Täysin loogista ja linjassa jo Binotton ennen kauden alkua antaman lausunnon kanssa (uutinen), joten miten tämä on kääntynyt useissa eri medioissa puheeksi Vettelin kokemasta epäluottamuksesta?
Kyseessä on klassinen esimerkki F1-uutisoinnista, joka elää omaa elämäänsä. Binotton tuorein kommentti on sisällöltään täysin sama kuin helmikuussa annettu. Ajattelumalli Ferrarin päätöksessä on täysin järkeenkäypä ja hyväksyttävä, mutta silti sitä esitellään nyt maailmalla kuin jonain uutena tietona.
Tähän vaikuttaa Ferrari-kuskien yleisön silmisä tapahtunut muutos. Bahrainin GP:n loistosuorituksellaan Leclerc on ainakin tällä hetkellä Vetteliä kovemmassa vireessä, ja yleinen mielipide onkin nuoren monacolaisen puolella.
Ferrarilla ei haluta toimia kuitenkaan tuuliviirin tavoin. Vaikka Leclercillä on nyt momentum, uskoo talli edelleen Vetteliin. Kommentilla saksalaiskuljettajalle halutaan viestittää luottamuksen olevan kunnossa. Nyt Vettelin täytyy vain tehdä tulosta.
F1 elää huhuista ja kommenttien pyörittelystä. Mestaritason sanasepot antavat mediaan ristiriitaisia lausuntoja, jotta myöhemmin asiaan palattaessa he voivat osoittaneensa olleensa oikeassa. Väärä mielipide vaietaan kadoksiin.
Näin SuomiF1-sivusto analysoi Ferraria kausiennakossa

Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Kuka yllättää, floppaa tai juhlii mestaruutta? Tässä toimituksen F1-ennustukset kaudelle 2025
- F1-tulokkaan ura jäämässä kammottavan lyhyeksi? – ”Se voi olla ohi jo Australian jälkeen”
- Vahvistus: F1-sarjaan uusi talli jo ensi vuonna!
- Red Bullin moottoriprojektista ikäviä huhuja – Max Verstappen lähtökuopissa?
- F1-kausiennakot: Tässä F1-kauden 2025 merkittävimmät sääntömuutokset
- Red Bullin tekninen johtaja pessimistisenä – huonoja uutisia Max Verstappenille
- F1-kausiennakot: Tulokkaat tutuksi – tässä kaikki tulevan kauden viisi keltanokkaa
- F1-talvitestien arvio: Yksi talli selkeä mestarisuosikki – Red Bull ja Verstappen suurissa vaikeuksissa
- F1-talvitesteissä hämmentävä tilanne – bussi eksyi Bahrainin radalle
- F1-talvitestien toinen päivä paketissa – Williamsilta lupaavia merkkejä
- Red Bullin moottoriprojektista ikäviä huhuja – Max Verstappen lähtökuopissa?
- F1-tulokkaan ura jäämässä kammottavan lyhyeksi? – ”Se voi olla ohi jo Australian jälkeen”
- Vahvistus: F1-sarjaan uusi talli jo ensi vuonna!
- Kuka yllättää, floppaa tai juhlii mestaruutta? Tässä toimituksen F1-ennustukset kaudelle 2025