Red Bull -pomo otti kantaa väitteisiin Ferrarin epäilemisestä sääntöjen rikkomisesta

Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner vakuutti tulleensa väärin ymmärretyksi kommentoituaan Ferrarin polttoainekehitystä.
F1-sarjan kärjen haastajatallin johtomies erehtyi luonnehtimaan kilpailijoidensa tekniikkaa vasta niin mystisin sanavalinnoin, että lausunto tulkittiin mediassa Ferrarin syyttämiseksi sääntörikkomuksesta.
– Ferrarin polttoaine tuoksuu greippimehulta, Horner sanoi Auto Motor und Sportille ennen Kiinan GP:tä.
Puheet sääntöjen rikkomisen epäilyistä saivat niin suuret mittasuhteet, ettei Horner voinut jättää korjaamatta asiaa.
[readmore from=”ferrari”]
– Epäileminen on varmaankin väärä sana. Ferrari tekee ilmiselvästi hyvää työtä, sillä he ovat erottuneet edukseen suorilla. Tietenkin polttoaine on osa tuota suorituskykyä ja uskon heidän tekevän mainiota työtä, Red Bull -pamppu tarkensi Motorsportille.
Horner käytti myös hyväkseen tilaisuuden kehua oman tallinsa polttoainetoimittajaa ExxonMobilia.
– ExxonMobil on saanut parempia tuloksia meidänkin puolella ja he työskentelevät ahkerasti Hondan kanssa. Se on erityisen kiinnostava kehitystyön ala, sillä se on käytännössä vapaa ja avoin mistään rajoitteista. Sillä puolella on ehdottomasti tarjolla lisää suorituskykyä, tallijehu hehkutti.
FIA latasi F1-talleille uuden ankaran säännön – polttoaineen käytön seurantaan uusi keino
Lähteet: Motorsport, Auto Motor und Sport
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Red Bull vahvisti: Tässä on Max Verstappenin uusi tallikaveri
- Valtteri Bottaksen tulevaisuus varmistui – palaa Mercedekselle
- Virallista: Sergio Perezille lähtöpassit Red Bullilta
- Red Bullilta pian iso ja odotettu uutinen
- Lähde: Max Verstappen esti Sergio Perezin potkut aiemmin tällä kaudella – mestari ei halunnut tätä kuskia tallikaverikseen
- F1-sarjan uusi talli monivuotiseen sopimukseen Ferrarin kanssa
- Carlos Sainz hyppäsi jo Williamsin puikkoihin – vei Ferrarilta jättisponsorin mukanaan
- Max Verstappen pyysi anteeksi
- Valtteri Bottakselle kaksi jättirangaistusta Abu Dhabissa
- Valtteri Bottas huokaisi helpotuksesta – jakoi myös selkeän lausunnon ensi kauden osoitteestaan