”Isäsi on murhaaja” – Ayrton Sennan kuolema aiheutti rajua kohtelua F1-pomon perheelle

Vappuna tuli kuluneeksi 25 vuotta siitä, kun yksi F1-historian menestyneimmistä kuskeista, Ayrton Senna, menehtyi Imolan radalla.
Senna oli siirtynyt kaudeksi 1994 McLarenilta legendaariselle Williamsille, jota johti Frank Williams. Senna ehti ajamaan tallille vain kolme kisaa ennen kohtalokasta San Marinon GP:tä. Williamsin nykyinen tallipäällikkö Claire Williams kertoo saaneensa vihaa osakseen Sennan kuoleman jälkeen.
– Muistan, kun oli pubissa noin vuotta myöhemmin. En tiedä, miten hän tiesi kuka olin, mutta täysin minulle tuntematon henkilö sanoi, että isäsi on murhaaja, Williams paljasti.
– En ollut ehkä ihan ymmärtänyt vielä, miten ihmiset voivat kokea tuon onnettomuuden, hän perusteli järkytystään.
Claire Williamsin mukaan hänen isänsä ei juuri koskaan puhunut Imolan onnettomuudesta.
– Frank ei puhunut siitä kenellekään. Se ei ole hänen persoonansa mukaista. Hän ei ole sellainen, joka menee terapiaan tai haluaa käydä pitkiä keskusteluita. Hän pitää kaiken sisällään. Siltikin voin nähdä tuskan hänen silmissään, kun hän ajatteleekin tuota onnettomuutta.
Lähde: givemesport.com
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Yuki Tsunodalta uhmakasta puhetta uudesta työkalustaan: ”Ei se niin vaikealta tuntunut”
- Valtteri Bottas pääsi testaamaan mestaritalli McLarenin F1-autoa
- Red Bull -kuskille potkut vain kahden kilpailun jälkeen – korvaaja nähdään autossa jo ensi viikolla
- Vahvistus: Ferrarille katastrofi – molemmat autot hylättiin
- Ferrari tuomariston eteen Kiinan GP:n jälkeen – tallia uhkaa hylkäys osakilpailusta
- McLarenille kaksoisvoitto Kiinan osakilpailussa – viime viikon katastrofitallille kaksi pistesijaa
- Draamaa Ferrarilla: Lewis Hamilton ei totellut tallimääräyksiä Kiinassa – ”Minä päätän sen”
- Huonon tuurin multihuipentuma – Kalle Rovanperä keskeytti ”kahden markan vikaan” Keniassa
- Voi pahus! Kalle Rovanperällä epäonnen päivä Safari-rallissa
- Lähde: Liam Lawson yhden kilpailun päässä potkuista Red Bullilta – ”Tämä on tulosurheilua”