F1-tekniikkakonkarilta kiintoisa huomio – tämän vuoksi Ferrarin auto ei sovi Sebastian Vettelille
Pitkän linjan F1-insinöörin ja formula-autojen suunnittelijan Gary Andersonin mukaan Ferrarin etusiipi ei sovi Sebastian Vettelin ajotyylille.
Saksalaistähden otteet kilparadoilla ovat olleet tänä vuonna reilusti odotettua heikompia.
Vaikka moni povasi miehestä jopa mestaria, on hän jäänyt selvästi nuoren tallitoverinsa Charles Leclercin jalkoihin kauden mittaan.
Syitä Vettelin ongelmille on spekuloitu monelta kantilta. Osa epäilee suvantovaiheen johtuvan motivaation laskusta, toiset Ferrarin teknisistä ongelmista.
Aikoinaan ensimmäisen Jordanin F1-auton suunnitellut Anderson uskoo tietävänsä, mikä moninkertaisella mestarilla mättää radalla.
– Vettel on loistava kuski, mutta hän tarvitsee auton, joka on hänelle täydellinen. Jos auto on yhtään mitään muuta, se näkyy, britti-insinööri avasi Motorsportille.
– Ferrarin autolla on tapana aliohjautua, eikä Vettel tule toimeen sen kanssa. Hän oli tuplahajottimen kuningas, mutta ei pysy perässä nykyaikojen menossa, Anderson arvioi.
Lähde: Motorsport
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”