Barcelonan F1-osakilpailun järjestäjät neuvottelevat yhä F1-sarjan kanssa kisastaan, joka oli alun perin määrä ajaa 10. toukokuuta.

Koronaviruspandemia on pakottanut autourheilun kuninkuusluokan perumaan jo kauden neljä ensimmäistä kisaansa Australiassa, Bahrainissa, Vietnamissa ja Kiinassa.

Nyt myös Euroopan kiertueen kaksi ensimmäistä kisaa Hollannissa ja Barcelonassa ovat peruutusuhan alla, ellei viruksen tilanne parannu äkillisesti lähiaikoina.

Kirvestä ei ole kuitenkaan vielä heitetty Kataloniassa kaivoon. Neuvottelut jatkuvat yhä F1:n kanssa kilpailun kohtalosta.

– Olemme puhuneet heidän kanssaan siitä mahdollisuudesta, että kisa siirrettäisiin vuoden toiselle puolikkaalle tai jopa vuoteen 2021, Circuit de Catalunya-Barcelonan johtaja Joan Fontsere keroi RAC 1 -radiokanavalle.

– Teemme nyt kovasti töitä nähdäksemme, mitä vaihtoehtoja voisimme tutkia. Ilmastomme logistiikka mahdollistaa sen, että voisimme sopeutua helposti myös muuhunkin vuodenaikaan, ratapomo vakuutti.