F1 lähti sorkkimaan kesälomia koronan takia – tallit vihaisia ratkaisulle
Formula 1 -tallit eivät ole ottaneet lämmöllä vastaan Formula 1 -johdon ideaa kesätauon ja kesälomien aikaistamisesta.
F1-johto on suunnitellut elokuun kesätauon pitämistä jo huhtikuussa koronaviruspandemian takia. Tällöin peruttuja kisoja voitaisiin ajaa elokuussa, ja tallit saisivat pitää kuitenkin lomansa.
BBC:n Radio 5:n toimittajan Jennie Gow’n mukaan tallien työntekijät ovat närkästyneitä ratkaisusta. Elokuun kesälomat ovat tärkeitä heille, koska tuolloin he voivat kaikelta matkustelulta viettää aikaa perheidensä kanssa.
– Monet heistä on nyt karanteenissa eikä perheen luona. Tästä tulisi nyt heille karanteeniloma, mikä tarkoittaisi menetettyä loma- ja perheaikaa, Gow sanoi sisäpiirilähteiltä saamaansa tiedon pohjalta.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”
- EK12: Vanha mestari näyttää mallia Monte Carlossa – Kalle Rovanperällä vaikeaa