Formulapomoilta uusi linjaus Australian F1-kisasta koronavirusuhan keskellä
F1-sarja on vahvistanut kautensa avauskilpailun Australian GP:n järjestettävän normaalisti koronaviruksesta huolimatta.
Huoli maailmanlaajuisesta koronavirusepidemiasta on ollut jo viikkoja yksi moottoriurheilun kuumimpia puheenaiheita.
Useita merkittäviä kisoja on jo peruttu viruksen vuoksi. Kiinan F1- ja Formula E -kilpailut ja Qatarin MotoGP-kilpailut päätettiin jättää pitämättä riskien välttämiseksi.
Epidemian levitessä yhä laajemmalle alettiin jo pohtia voidaanko kuninkuusluokan kauden avausta Melbournessa järjestää tavalliseen tapaan.
Nyt F1 ilmoitti kuitenkin, ettei kisaa olla peruuttamassa ainakaan näillä näkymin.
– Formula 1 on vahvistanut, että Australian GP tullaan ajamaan ja odotamme innolla heidän tuloaan Melbourneen, kisapomo Andrew Westacott kertoi tiedotteessa.
– Jatkamme tilanteen tarkkaa seurantaa ennen kilpailua ja otamme vastaan neuvoja asiantuntijoilta, Westacott vakuutti.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- F1-hylkiö sopimukseen Ferrari-tallin kanssa – petaa paikkaa Cadillacille?
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”