Jättääkö hallitseva mestaritalli Mercedes F1-tallin? Autojätti vastasi huhuihin

Mercedes tyrmäsi viime aikoina formulapiireissä liikkuneet huhut lähtöaikeistaan F1-sarjasta.
Kuusinkertaisen mestaritallin Mercedeksen kerrottiin hiljattain suunnittelevan autourheilun kuninkuusluokan jättämistä taakseen.
Kansainvälisen median raportoimien sisäpiirihuhujen mukaan taustalla oli emoyhtiö Daimlerin halu järjestellä liiketoimintaansa uusiksi. F1-kilvoittelua ei olisi nähty konsernin vasta uusiutuneen johtoportaan keskuudessa tärkeäksi.
Samalla huhuttiin Valtteri Bottaksen ja Lewis Hamiltonin tallipäällikön Toto Wolffin jäävän eläkkeelle työstään Mercedeksen johdossa.
Auto Bild ja F1 Insider väittivät Aston Martinin uuden tehdastallin omistajan Lawrence Strollin ottavan haltuun 70 prosenttia Daimlerin osuudesta tallissa. Wolffillle olisi jäänyt 30 prosenttia.
Entisen AMG-pomon Tobias Moersin pestaus Aston Martinille tulkittiin mediassa entistä vahvempana merkkinä Mercedeksen ja brittiyhtiön vaihtokaupasta.
Huhumylly alkoi yltyä niin kovaksi, ettei Mercedes voinut enää olla ottamatta asiaan kantaa. Saksalaiset riensivät kieltämään kaikki huhut F1-sarjasta lähdöstä.
– Spekulaatio mahdollisesta vetäytymisestämme F1:stä on yhä perusteetonta ja vastuutonta, Mercedeksen tiedotteessa jyrähdettiin.
– Lajin sisällä on tehty oikeita ratkaisuja COVID-19-pandemian seurausten hoitamiseksi ja sen tulevaisuuden taloudellisen kestävyyden varmistamiseksi. Me toivotamme nämä teot tervetulleeksi, autofirma kehui.
– Meillä on selkeä halu jatkaa kilpailua F1:ssä Mercedeksen tehdastallina seuraavina vuosina ja tehdä se johtajakumppanimme Toto Wolffin kanssa, Mercedes korosti.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Lewis Hamiltonille huonoja uutisia Ferrarilta – ”Hän ei voi sietää sitä”
- F1-kuski sai käsittämättömän rangaistuksen
- Lewis Hamiltonilta kova väite Ferrarin kilpurista – ”Minun autoni ei toimi samalla tavalla”
- Valtteri Bottas tärkeässä roolissa Mercedeksen huippulupauksen ennätysviikonlopussa – talli ylistää suomalaista
- Kimi Antonelli laittoi ennätyskirjat uusiksi kahden tilaston osalta
- Lando Norris myönsi kilpailijan paremmuuden – otti kantaa varikkoepisodiin: ”Viimeinen kaveri, jolta odotan tilaa”
- Mestarin näytös – Max Verstappen Japanin GP:n ykkönen
- Sensaatiotulokas parahteli tuskissaan aika-ajoissa – tästä oli kyse
- F1-tähden surkealle alkukaudelle jatkoa – lähtöruuturangaistus rikkeestä Lewis Hamiltonia kohtaan
- Japanin GP:n aika-ajoista mieletön trilleri – Max Verstappenilta uskomaton ryöstö
- Lewis Hamiltonilta kova väite Ferrarin kilpurista – ”Minun autoni ei toimi samalla tavalla”
- Valtteri Bottas tärkeässä roolissa Mercedeksen huippulupauksen ennätysviikonlopussa – talli ylistää suomalaista
- F1-kuski sai käsittämättömän rangaistuksen
- F1-kausi 2025 jatkuu legendaarisella Suzukan radalla – tässä Japanin GP:n lähetysajat
- Q2: Red Bullilla sormi suuhun – Liam Lawson pätki Yuki Tsunodan
- Valtteri Bottakselta paljastus testiohjelmastaan – neuvottee jo ensi kauden kisakuskin paikasta
- F1-tulokas jouduttiin taluttamaan radalta kauhukolarin jälkeen – talli paljastaa osuman syyn
- Liam Lawsonin ex-pomolta karu kommentti – ”Vaikka saisi sata vuotta”
- Sensaatiotulokas parahteli tuskissaan aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Lando Norris myönsi kilpailijan paremmuuden – otti kantaa varikkoepisodiin: ”Viimeinen kaveri, jolta odotan tilaa”