Autourheilukonkari ruoski Valtteri Bottasta – ”Kuinka paska lähtö se olikaan”

Hollantilaisen kilpa-autoilijan Robert Doornbosin mielestä Valtteri Bottaksen lähtö Italian GP:ssä oli suorastaan luokaton.
Startti viime viikonloppuiseen Monzan osakilpailuun ei mennyt Mercedeksen suomalaistähdeltä aivan putkeen.
Toisesta lähtöruudusta matkaan ampaissut Bottas menetti heti kisan alkumetreillä useamman sijan tipahtaen kokonaan pois voittotaistelusta. Avauskierroksella sattui myös törmäys McLaren-kuski Lando Norrisin kanssa.
Vuonna 2006 kerran Red Bullin F1-autoa vapaissa harjoituksissa ajamaan päässyttä Doornbosia MM-kolmosen esitys ei vakuuttanut.
– Bottas kämmäsi lähdössä. Kaverit, kuinka paska lähtö se olikaan. Hän luuli autossaan olleen jotain vikaa. Hänen autossaan ei ollut mitään pielessä, hänellä oli vain todella surkea startti Italian GP:ssä, alankomaalainen ryöpytti videokolumnissaan.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Virallista: Sergio Perezille lähtöpassit Red Bullilta
- Red Bullilta pian iso ja odotettu uutinen
- Lähde: Max Verstappen esti Sergio Perezin potkut aiemmin tällä kaudella – mestari ei halunnut tätä kuskia tallikaverikseen
- F1-sarjan uusi talli monivuotiseen sopimukseen Ferrarin kanssa
- Carlos Sainz hyppäsi jo Williamsin puikkoihin – vei Ferrarilta jättisponsorin mukanaan
- Max Verstappen pyysi anteeksi
- Valtteri Bottakselle kaksi jättirangaistusta Abu Dhabissa
- Valtteri Bottas huokaisi helpotuksesta – jakoi myös selkeän lausunnon ensi kauden osoitteestaan
- McLaren on F1-maailmanmestari! – Valtteri Bottaksen F1-uralle karu loppu
- Max Verstappen purki tuntojaan tuomaristolle: ”Typerät idiootit”