BT Sportin televisiojuontaja Jake Humphrey raivosi Twitterissä Turkin aika-ajojen keskeyttämisestä rankkasateen vuoksi.

Istanbulin kisaviikonlopun aika-ajoista näytti tulevan varsinainen farssi jo heti kättelyssä.

Uuden asfaltin hiljattain saaneen radan pinta oli jo valmiiksi niin liukas, ettei perjantain harjoituksista tahtonut tulla mitään.

Lauantaina radan alueelle iski kova sadekeli, joka teki ajamisesta vielä entistäkin vaarallisempaa. FIA päätti keskeyttää aika-ajot jo kesken ensimmäisen session onnettomuuksien välttämiseksi.

Vaikka lajiliiton ratkaisu olikin monen mielestä järkevä, ei entinen BBC:n F1-lähetysten juontaja ja nykyinen BT Sportin TV-kasvo ollut päätökseen tyytyväinen.

– C’mon, F1. Tuo oli niin dramaattista ja jännittävää. Jos heidän pitää ajaa hiljempaa pysyäkseen turvassa, olkoon niin. Nuo autot näyttivät karmeilta ajaa eikä kukaan halua pahaa kolaria, mutta se olisi ollut todellinen ajotaitojen testi. Niitä ei nähdä usein, Humphrey latasi Twitterissä.

Päivitykseen saapui pian formulafaneja taivastelemaan tähtijuontajan välinpitämättömyyttä kuskien turvallisuutta kohtaan. Somemyräkkä oli niin kova, että Humphrey poisti pian päivityksensä kokonaan.

Alla kuvakaappaus Humphreyn alkuperäisestä tviitistä.