Red Bullin F1-insinööriltä rohkea väite Mercedeksestä – ”Se saa minut vihaiseksi enkä ole ainoa”
Red Bullin insinöörijohtaja Pierre Wache väittää Mercedeksen olleen viime kaudella täysin voitettavissa F1-tallinsa kalustolla.
Mercedeksen jo kahdeksan kauden mittaiselle dynastialle ei näy loppua. Todellisia MM-haastajia ei ole nähty miltei miesmuistiin.
Red Bullilla asian uskotaan olevan aivan toisin. Mestaruus olisi voitu riistää saksalaisilta jo viime vuonna, vakuuttaa energiajuomayhtiön kärki-insinööri.
– Menetimme mahdollisuuden, sillä Mercedes oli mielestäni päihitettävissä, Wache latasi Motorsport Magazine -julkaisulle.
– Jos olisimme saaneet yhtä paljon irti autostamme kuin hekin kauden alussa olisimme voittaneet heidät. Se saa minut vihaiseksi enkä ole ainoa. He eivät ole täydellisiä. He ovat voitettavissa, formulakonkari manasi.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”