F1-tallien välinen sanasota jatkuu: McLarenin pomo nauraa Mercedeksen valitukselle sääntömuutoksista
![F1 Grand Prix of Bahrain – Practice](https://www.suomif1.com/app/uploads/2021/04/getty_seidlandreas20201127-632x421.jpg)
McLaren sekä Mercedes ovat olleet sanasodassa toistensa kanssa läpi kauden. Brittitallin toimitusjohtaja Zak Brown suututti saksalaistallin kommentoimalla oman viisisenttisensä tallin kuljettajahuhuihin.
Nyt bensaa liekkeihin lyö tallipäällikkö Andreas Seidl. Mercedes on kritisoinut uusia sääntömuutoksia siitä, että niillä on tahalleen yritetty heikentää Mercedestä. Huomio on erityisesti ollut Mercedeksen matalassa rakessa.
– En minä voi muuta tehdä kuin nauraa. Minusta nyt on mahdotonta arvioida kenen aerodynamiikkafilosofia koki kovimman kolauksen uusien muutosten takia, Seidl kertoi RTL:lle.
– Loppujen lopuksi meillä kaikilla oli viime vuoden autot suunnittelupohjana talvella. Konsepteja ei voi arvioida keskenään.
McLarenista tuli Mercedeksen moottoriasiakas täksi kaudeksi. Brittitalli käytti muutaman vuoden Renault’n voimanlähdettä.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- F1-hylkiö sopimukseen Ferrari-tallin kanssa – petaa paikkaa Cadillacille?
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”