Andretti yrittänyt ostaa Haasin useita kertoja – Venäjä-pakotteet muuttamassa peliä: ”Hänellä on numeroni”

Formula 1 -sarjaan hiljattain tallihakemuksen jättänyt Michael Andretti paljastaa yrittäneensä ostaa maanmiehensä Gene Haasin tallia useita kertoja. Andretti kertoi uutistoimisto AP:lle yrittäneensä ostoa kahden vuoden aikana ”miljoonia kertoja”.
Haas ei ole kuitenkaan ollut suostuvainen myymään talliaan. Haasin taloudellinen tilanne on nyt kuitenkin kärsimässä kovan kolauksen Ukrainan sodan takia.
Tallin pääsponsorina on toiminut venäläisyhtiön Uralkali, jonka mainokset talli poisti autoista jo perjantaina Barcelonan testeissä. Mikäli sopimus puretaan lopullisesti, Haasin taloudellinen tilanne voisi vaatia myymistä.
Andrettilta kysyttiin Pietarin IndyCar-kilpailun yhteydessä, että aikooko hän olla yhteydessä Haasiin, jos Uralkali-yhteistyö päättyy.
– Katsotaan. Jos hän haluaa, että olemme häneen yhteydessä, me olemme yhteydessä. Hänellä on numeroni, Andretti sanoi The Racelle.
– Hän on hauska heppu, jota on vaikea lukea. Saattaa olla, että hänelle alkaa riittää, mutta en tiedä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Yuki Tsunodalta uhmakasta puhetta uudesta työkalustaan: ”Ei se niin vaikealta tuntunut”
- Valtteri Bottas pääsi testaamaan mestaritalli McLarenin F1-autoa
- Red Bull -kuskille potkut vain kahden kilpailun jälkeen – korvaaja nähdään autossa jo ensi viikolla
- Vahvistus: Ferrarille katastrofi – molemmat autot hylättiin
- Ferrari tuomariston eteen Kiinan GP:n jälkeen – tallia uhkaa hylkäys osakilpailusta
- McLarenille kaksoisvoitto Kiinan osakilpailussa – viime viikon katastrofitallille kaksi pistesijaa
- Draamaa Ferrarilla: Lewis Hamilton ei totellut tallimääräyksiä Kiinassa – ”Minä päätän sen”
- Huonon tuurin multihuipentuma – Kalle Rovanperä keskeytti ”kahden markan vikaan” Keniassa
- Voi pahus! Kalle Rovanperällä epäonnen päivä Safari-rallissa
- Lähde: Liam Lawson yhden kilpailun päässä potkuista Red Bullilta – ”Tämä on tulosurheilua”