Talvitestien avauspäivä pulkassa: Lando Norris iltapäiväsession nopein – Valtteri Bottaksen Alfa Romeolla takkuinen avaus
Barcelonan talvitestien avauspäivä on saatu ajettua loppuun Espanjassa. Iltapäiväsession nopeinta vauhtia tarjoili McLarenin brittikuljettaja Lando Norris ajalla 1:19,568.
McLaren-kuljettajan noteeraus oli noin kuusi kymmenystä nopeampi kuin aamupäiväsession nopeinta vauhtia pitänyt Ferrarin Charles Leclercin ripein aika.
Avauspäivän kierroskuningas oli Ferrari, kun Maranellon jättiläiset kiersivät Barcelonan radan testipäivän aikana yhteensä 153 kertaa. Kovimman yksittäisen urakan huhki hallitseva maailmanmestari Max Verstappen. Hollantilainen otti radan kurvit tutuksi 147 kierroksellaan.
Valtteri Bottaksen ensimmäinen rykäisy Alfa Romeon puikoissa olisi voinut alkaa ruusuisemminkin. Koko päivän pienten lastentautien kanssa paininut sveitsiläistalli ei saanut päivän aikana Bottaksen ja Robert Kubican ajamina kasaan kuin 32 kierrosta yhteensä. Suomalaiskuljettajan nopein noteeraus riitti tuloslistalla kymmenenneksi.
Alfa Romeon lisäksi huomattavan vähän kierroksia sai kasaan myös Haas-talli, kun Nikita Mazepin ja Mick Schumacher kokivat myös omat ongelmansa. Amerikkalaistalli sai koko päivän aikana ajetuksi yhteensä 43 kierrosta.
Listan päivän tuloksista ja ajetuista kierrosmääristä näet alta.
- Lando Norris, McLaren 1:19,568, 103 kierrosta
- Charles Leclerc, Ferrari +0,597, 80 kierrosta
- Carlos Sainz, Ferrari +0,848, 73 kierrosta
- George Russell, Mercedes +1,216, 77 kierrosta
- Lewis Hamilton, Mercedes +1,361, 50 kierrosta
- Sebastian Vettel, Aston Martin +1,708, 52 kierrosta
- Yuki Tsunoda, AlphaTauri +2,070, 121 kierrosta
- Fernando Alonso, Alpine +2,178, 127 kierrosta
- Max Verstappen, Red Bull +2,678 147 kierrosta
- Valtteri Bottas, Alfa Romeo +3,004, 23 kierrosta
- Alexander Albon, Williams +3,192, 66 kierrosta
- Mick Schumacher, Haas +3,358, 23 kierrosta
- Lance Stroll, Aston Martin +3,811, 67 kierrosta
- Nicholas Latifi, Williams – 66 kierrosta
- Nikita Mazepin, Haas +4,937, 20 kierrosta
- Robert Kubica, Alfa Romeo +6,341, 9 kierrosta
Barcelona talvitestit jatkuvat vielä torstaina ja perjantaina.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- F1-hylkiö sopimukseen Ferrari-tallin kanssa – petaa paikkaa Cadillacille?
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”