Tällä tavalla päättyi Carlos Sainzin aika-ajot – espanjalaiselle toinen grande katastrofi putkeen
Ferrari-kuljettaja Carlos Sainzilla ei tällä hetkellä ota onnistuakseen. Tällä viikolla kahden vuoden jatkosopimuksen Maranelloon kirjoittaneen espanjalaisen aika-ajot päättyivät toisessa osiossa ulosajoon.
Sainzin suorituskäyrä on tällä hetkellä syöksykierteessä, kun kaksi viikkoa sitten Australiassa Ferrari-kuljettaja oli aika-ajoissa vasta yhdeksäs ja kilpailukin päättyi heti alkuunsa ajovirheen seurauksena hietikoille.
Perjantaisen aika-ajon ulosajon takia espanjalaiskuljettaja starttaa alustavasti lauantain sprinttikilpailuun vasta kymmenennestä ruudusta.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”