F1-varikolla kohisee kova huhu: Christian Horner potku-uhan alla
Red Bullin pitkäaikaisen ja menestyksekkään tallipäällikön Christian Hornerin tulevaisuus tallissa on vaakalaudalla Formula 1 -varikolla kiertävien huhujen mukaan.
Saksalainen autovalmistaja Porsche on ollut ostamassa enemmistöosuutta Red Bullin F1-tallista. Huhujen mukaan Horner saisi lähteä, jos Porsche-kaupat toteutuvat ja saksalaisvalmistaja saa yli puolet Red Bullin omistuksesta.
Huhuista julkisuuteen kertoi kokenut hollantilainen F1-toimittaja ja -selostaja Olav Mol.
– Me olemme kuulleet huhuja Christian Hornerista ja Porsche-diilistä. Minun tietojeni mukaan Horner pelkää saavansa potkut, jos Porsche ottaa ohjat käsiin, Mol sanoi hollantilaiselle GP33-lehdelle.
Jos Porsche-kauppa toteutuisi, huhujen mukaan McLarenin tallipäällikkö Christian Seidl olisi Porsche-johdon ensimmäinen vaihtoehto Red Bullin uudeksi tallipomoksi. Seidl toimi pitkään Porschen LMP1-tallin johdossa ennen siirtoaan McLarenille.
Horner on ollut Red Bullin tallipäällikkönä vuodesta 2005 eli tiimin perustamisesta asti. Tuona aikana talli on voittanut viisi kuljettajien ja neljä valmistajien maailmanmestaruutta.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- F1-hylkiö sopimukseen Ferrari-tallin kanssa – petaa paikkaa Cadillacille?
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”