Ferrarin koneisiin luvassa lisää tehoa ensi kaudeksi kehityskiellosta huolimatta

Ferrarin voimanlähteet ovat ensi kaudella arviolta 30 hevosvoimaa tehokkaampia. Asiasta uutisoi Soymotor.com.
Formula 1 -sarjan moottorikehitys on jäädytetty vuoteen 2026 saakka, mutta moottoreihin saa tehdä muutoksia, jos niillä pyritään vähentämään kustannuksia tai parantamaan luotettavuutta.
Soymotorin mukaan Ferrarin uusin muutos moottorin luotettavuuteen tuo sivutuotteena myös lisää tehoa ensi kaudeksi. Luotettavampi moottori mahdollistaa sen käyttämisen sivuston lähteiden mukaan nimittäin suuremmilla tehoilla.
Ferrari lähtee ensi kauteen myös uuden tallipäällikön johdolla, kun Alfa Romeon Frederic Vasseur korvasi Mattia Binotton aiemmin tässä kuussa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Valtteri Bottas pääsi testaamaan mestaritalli McLarenin F1-autoa
- Red Bull -kuskille potkut vain kahden kilpailun jälkeen – korvaaja nähdään autossa jo ensi viikolla
- Vahvistus: Ferrarille katastrofi – molemmat autot hylättiin
- Ferrari tuomariston eteen Kiinan GP:n jälkeen – tallia uhkaa hylkäys osakilpailusta
- McLarenille kaksoisvoitto Kiinan osakilpailussa – viime viikon katastrofitallille kaksi pistesijaa
- Draamaa Ferrarilla: Lewis Hamilton ei totellut tallimääräyksiä Kiinassa – ”Minä päätän sen”
- Huonon tuurin multihuipentuma – Kalle Rovanperä keskeytti ”kahden markan vikaan” Keniassa
- Voi pahus! Kalle Rovanperällä epäonnen päivä Safari-rallissa
- Lähde: Liam Lawson yhden kilpailun päässä potkuista Red Bullilta – ”Tämä on tulosurheilua”
- Red Bullilla viimeiseksi – näin Liam Lawson kommentoi aika-ajokatastrofiaan